Bavi se vazduhoplovstvom
 
 
Bavi se vazduhoplovstvom
 
 

Na početakNa početak

MANIFETACIJE

.................................................................................................................................................

PROGLAŠENI NAJBOLJI SPORTISTI VSS ZA 2015. GODINU

21. marta 2016.g., u prostorijama Vazduhoplovnog saveza Srbije, u Beogradu, održana je tradicionalna proslava povodom proglašenja najboljih sportista  u 2015.g. i dodele najviših priznanja u vazduhoplovnom sportu - Statue “Zlatni orao”.

Za Vazduhoplovni savez Vojvodine, kruna svega su, oba osvojena “Zlatna orla” za najbolje sportiste VSS, u letačkim i neletačkim disciplinama, za 2015. godinu: paraglajderiste Gorana Djurkovića iz Sportskog paraglajding kluba “Berkut”, Vršac i vazduhoplovnog modelara, Radoja Blagojevića iz Aero kluba “Vojka”.  Ovo je treći “dvojac” iz AP Vojvodine, koji u poslednje 4 godine osvaja duplu zlatnu krunu-dva “Zlatna orla”, po jednog u letačkim i neletačkim disciplinama.
Goranu Djurkoviću je ovo peti “Zlatni orao” u poslednjih sedam godina (od 2009. kada je prvi put proglašen za sportistu godine VSS), dok je Radoju Blagojeviću, posle više godina, kada mu je “za dlaku” izmakao, ovo prvi, ali sasvim zasluženi, “Zlatni orao” u njegovoj bogatoj i dugogodišnjoj sportskoj karijeri. Zato i ovom prilikom čestitamo našim dobitnicima “Zlatnog orla” uz želje da i u buduće ostvaruju vrhunske sportske rezultate.

Ono što nas izuzetno raduje i čini ponosnim je, da je još 15 naših takmičara proglašeno medju tri najbolja sportiste VSS, po granama  vazduhoplovnih sportova. Oni dominiraju u 5, od ukupno osam rangiranih grana vazduhoplovnih sportova kod nas, što se iz priložene tabele može videti:

VAZDUHOPLOVNO MODELARSTVO:
SENIORI

  1. Radoje Blagojević,  AK “Vojka”
  2. Svetoyar Gostojić, AK “Zrenjanin”
  3. Slavko Savić,  AK “Nova Pazova”

JUNIORI

  1. Andrija Pešić, AK “Trstenik”
  2. Bojan Gostojić, AK “Zrenjanin”
  3. Danilo Runić, AK “Nova Pazova”

RAKETNO MODELARSTVO
SENIORI

  1. Miodrag Čipčić, AK “Kikinda”
  2. Mihailo Petrović, AK Franjo Kluz”, Zemun
  3. Ferenc Ileš, AK “Ada”

JUNIORI

  1. Dejan Žak, AK “Živica Mitrović”, Bela Crkva
  2. Kristina Čipčić, AK “Nova Pazova”
  3. Danilo Runić, AK “Nova Pazova”
  4. Ranko Vukovac, AK “Sremska Mitrovica”

PARAGLAJDING-PRECIZNO SLETANJE

  1. Goran Djurković,  SPK “Berkut”, Vršac
  2. Zoran Petrović, PK “Golija”, Raška
  3. Dejan Valek, KVS “Košava”, Beograd

VAZDUHOPLOVNO JEDRILIČARSTVO

  1. Branko Blagojević, AK “Zrenjanin”
  2. Zoran Frenc, AK “Vaja”, Beograd
  3. Aleksandar Diklić, AK “Zrenjanin

ULTRA LAKO LETENJE

  1. Goran Spasić, AK “Smederevo”
  2. Mi8lo Todorović, AK “Ćuprija”
  3. Marko Maravić, AK “Utva”, Pančevo

PADOBRANSTVO-SKOK NA CILJ

  1. Miroljub Janićijević PEVS “Nebeske vidre”
  2. Slobodan Terzić, PK “Grifon”, Beograd
  3. Stevan Miletić, AK “Naša krila”, Paraćin

OPŠTA AVIJACIJA

  1. Aleksandar Godić, AK “Naša krila”, Paraćin
  2. Goran Bošković, AK “Trstenik”
  3. Ratko Jovanović, AK “Naša krila”, Paraćin

BALONARSTVO
1. Srđan Srdić, BK “Dambos”, Beograd

.................................................................................................................................................

ZLATNI  ORAO 2014.

                   Na svečanosti povodom dodele „Zlatnog orla“ za 2014. godinu, najvišeg priznanja u vazduhoplovnom sportu - Vazduhoplovnog saveza Srbije, a koje je i ove, kao i ranijih godina, održano u prepunoj sali restorana „Aerolub“ u Domu Aerokluba u Beogradu, ovo laskavo priznanje ponela su dva takmičara iz AP Vojvodine: Dejan Valek i Miodrag Čipčić!

Dejan Valek i Miodrag Čipčić, najbolji sportisti VSS 2014., sa Statuama „Zlatni orao“

Već treću godinu za redom, oba „Zlatna orla“ (za letačke i neletačke grane vazduhoplovnih sportova) osvajaju sportisti Vazduhoplovnog saveza Vojvodine i donose ih u Panonsku ravnicu (2013.g.:Goran Đurković, paraglajding, SPK „Berkut“, Vršac i Branislav Krčedinac, raketno modelarstvo, AK „Sremska Mitrovica“; 2012.g.: opet Goran Đurković, paraglajding, SPK „Berkut, Vršac“ i Zoran Katanić, raketno modelarstvo, AK „Sremska Mitrovica“) i tako nastavljaju najbolju tradiciju osvajanja ovog najvećeg priznanja. Naime, od 1957. godine, kada je jedriličar i svetski prvak, Božidar Komac iz SVC Vršac, prvi put proglašen za  najboljeg sportskog vazduhoplovaca u SFR Jugoslaviji, pa do prošle 2014. godine, naši sportisti su 21 put proglašavani za najbolje vazduhoplovce Jugoslavije-Srbije i osvojili trofeje „Zlatni orao“.

                   Novosađanin Dejan Valek, prvak Evrope u preciznom sletanju paraglajdingom za 2014.g.  takmičenje koje je od 31. avgusta do 3. septembra 2014.g. održano u Vršcu „iz pozadine“ je preoteo titulu  evropskom prvaku i višestruko proglašavanom najboljem sportisti VSS u letačkim granama,  do tada neprikosnovenom - četvorostrukom osvajaču „Zlatnog orla“, Goranu Đurkoviću. Dejan je prigrabio Statuu „Zlatnog orla“ za 2014.godinu, koju mu je  uručio generalni sekretar VSS, Željko Ovuka.
                  Dejan Valek, svestrani sportista, paraglajdingom je počeo da se bavi 2008.g. da bi već 2014.g. bio u reprezentaciji Srbije i tamo opravdao očekivanja. Pored prvog mesta u pojedinačnoj konkurenciji, Dejan je na Evropskom prvenstvu sa Reprezentacijoim Srbije osvojio i drugo mesto ekipno, pa je tako na rang listi Svetske vazduhoplovne federacije FAI, zauzeo 28. mesto, a u paraglajding  Ligi Srbije 9. mesto.
                 Do 2014. godine Dejan je bio član AK „Delta“ iz Kanjiže, u 2014. g. se takmičio za KVS „Košava“ iz Beograda, a od 2015.g. će „braniti boje“ Aerokluba  „Novi Sad“.

                Miodrag Čipčić, raketni modelar iz AK „Kikinda“ najbolji je vazduhoplovni sportista Srbije u neletačkim granama i dobitnik  je visokog priznanja VSS, Statue „Zlatni orao“ za 2014. godinu.  
               Miodrag je najmlađi član, u svetu i kod nas poznate „raketaške“ porodice Čipčić (tata Vladimir, svetski prvak i dobitnik „Zlatnog orla“ 2006.g., stric Micko, proizvođač najboljih raketnih motora koje koriste mnoge reprezentacije u svetu) ima bogatu sportsku biografiju.  Detinjstvo je provodio na Sportskom aerodromu „Kikinda“ čiji je član od 2.000. godine, a član juniorske reeprezentacije Srbije postao 2009. godine.
               Kao junior, osvojio je sve što se može osvojiti u ovom sportu:  Svetski prvak u klasi S5B (makete-visina) na Svetskom prvenstvu održanom  2012.g. u Liptovskom Mikulašu u Slovačkoj, Evropski prvak u S5B u pojedinačnoj konkurenciji i Evropski prvak u S1A (rakete-visina) i S6A (rakete sa trakom) ekipno na Evropskom prvenatvu 2013.g. u Kaspučanu u Bugarskoj. Državni je prvak u S4A za 2014. i 2013. godinu, a osvajač je i velikog broja medalja u takmičenjima za Svetski kup. 

NAJBOLJI SPORTISTI
PO GRANAMA VAZDUHOPLOVNIH SPORTOVA

PARAGLAJDING PRECIZNO SLETANJE:
1. Dejan Valek,                  KVS „Košava“, Beograd
2. Goran Đurković,           SPK „Berkut“, Vršac
3. Ivan Pavlov,                   AK „Delta“, Kanjiža

VAZDUHOPLOVNO JEDRILIČARSTVO:
1. Branko Stojković,       AK „Zrenjanin“
2. Zoran Frenc,                 AK „Vaja“, Beograd
3. Aleksandar Diklić,          AK „Vaja“, Beograd

OPŠTA AVIJACIJA:       
1. Aleksandar Godić,         AK „Naša Krila“, Paraćin
2. Goran Bošković,            AK „Trstenik“
3. Nika Adamov,              AK „Kikinda“

PADOBRANSTVO:
1. Ljubiša Naumović,         AK „Naša Krila“, Paraćin
2. Miroljub Janićijević,        PEVS „Nebeske Vidre“
3. Svetlana Simić,             AK „Naša Krila, Paraćin

BALONARSTVO:
1. Srđan Srdić,                    Balonarski klub „Dambos“, Beograd

ULTRA LAKO LETENJE:
1. Goran Spasić,                  AK „Smederevo“
2. Dejan Đurđević“,              AK „Smederevo“
3. Vladan Uglješić,               AK „Bor“

RAKETNO MODELARSTVO:
1. Miodrag Čipčić,              AK „Kikinda“
2. Vesna Katanić,               AK „Sremska Mitrovica“
3. Luka Volarević,                AK „Franjo Kluz“, Zemun

VAZDUHOPLOVNO MODELARSTVO:
1. Bojan Gostojić,                AK „Zrenjanin“
2. Svetozar Gostojić,          AK „Zrenjanin“
3. Slavko Savić,                    AK „Nova Pazova“

.................................................................................................................................................

NAJBOLJI  SPORTISTI  VSS PO GRANAMA
VAZDUHOPLOVNIH SPORTOVA U 2013.

Nosioci Medalje «Zlatni orao»

Od ukupno 29 najbolje plasiranih takmičara po granama vazduhoplovnih sportova, 14 sportista klubova VSV se nalazi na jednom od prva tri mesta, a to je gotovo polovina najuspešnijih.

RAKETNO MODELARSTVO
SENIORI:
1. Branislav Krčedinac       AK «Sremska Mitrovica»              
2. Mihajlo Petrović              AK «Franjo Kluz», Zemun
3. Zoran Katanić                AK «Sremska Mitrovica»

JUNIORI:
1. Luka Volarević               AK «Franjo Kluz», Zemun               
2. Miodrag Čipčić               AK «Kikinda»
3. Vesna Katanić               AK «Sremska Mitrovica»

VAZDUHOPLOVNO MODELARSTVO
SENIORI:
1. Živa Kovački                  AK «Nova Pazova»
2. Svetozar Gostojić          AK «Zrenjanin»
3. Boško Laćimić                AK «Beograd»

JUNIORI:
1. Bojan Gostojić                 AK «Zrenjanin»
2. Danilo Runić                    AK «Nova Pazova»
3. Andrija Pešić                   AK «Trsrenik»                

PARAGLAJDING
1. Goran Đurković           SPK «Berkut», Vršac
2. Milica Marinković          AK «Aero-Edu»
3. Dragan Popov              SPK «Berkut», Vršac

PILOTI ULTRA LAKIH LETELICA
1. Mirko Poznanović              VK «Vihor» Stara Pazova
2. Dragan Ćirić                       AK «Utva», Pančevo
3. Goran Spasić                     AK «Smederevo»

JEDRILIČARSTVO
1. Branko Stojković               AK «Zrenjanin»
2. Zoran Frenc                      AK «Vaja» Novi Beograd
3. Aleksandar Diklić              AK «Vaja» Novi Beograd

MOTORNO LETENjE
1. Aleksandar Godić            AK «Naša Krila» Paraćin
2. Milan Milošević                 AK «Zrenjanin»
3. Miodrag Ivanović              AK «Jagodina»

PADOBRANSTVO
Muška konkurencija
1. Slobodan Terzić               PK «Grifon» Beograd
2. Miroljub Janićijević            PEVS «Nebeske vidre», Niš
3. Ljubiša Naumović             AK «Naša krila», Paraćin       

Ženska konkurencija
1. Radmila Đurić                   PEVS «Nebeske vidre», Niš         

Juniorska konkurencija
1.Stevan Miletić                    AK «Naša Krila» Parćin

               Na ovogodišnjoj dodeli najviših priznanja u vazduhoplovnim sportovima, koje je, kao i ranijih godina, održano u Svečanoj sali restorana Aero kluba, u domu Aero kluba u Beogradu, 6. marta 2014.g. a kojoj je prisustvovao veliki broj vazduhoplovaca, veterana i gostiju, uručeno je i nekoliko priznanja koje je Međunarodna vazduhoplovna federacija-FAI dodelila našim istaknutim sportistima i sportskim radnicima.

              Od vazduhoplovaca sa teritorije AP Vojvodine, nagrade su dobili:                        
               Miodrag Bugarčić - FAI Diploma Pol Tisandje, za dugogodišnji uspešan rad u sportskom vazduhoplovstvu. Bugarčić je kao jedriličar, motorni pilot i padobranac u vazduhoplovstvu još od 1954. godine, pa je svoje bogato iskustvo.

nesebično prenosio na mlađe vazduhoplovce.  Od 1970. kao ovlašćeni nastavnik jedriličarstva, Bugarčić je isškolovao na desetine i stotine mladih jedriličara, organizovao mnogobrojna državna i međunarodna takmičenja i dao svoj puni doprinos kao sudija, član Jedriličarske komisije, član upravnih odbora (u svom matičnom klubu AK „Novi Sad“ i VSV) zalažući se za oživljavanje i unapređenje našeg jedriličarstava.
              Vladimir Čipčić - FAI medalja Tupoljev, koju je Vladimir zaslužio svojim vrhunskim, kontinuiranim, rezultatima u raketnom modelarstvu (2012.g. Svetski prvak u klasi S1C-makete visina) kao i izradom, zajedno sa svojim starijim bratom Miodragom, vrhunskih motora za takmičarske rakete, koje koristi naša reprazentacija, ali i mnoge druge, zahvaljujući kojima su postignuti brojni svetski rekordi i osvojene medalje. Vladinir Čipčić je član  AK „Kikinda“. 

.................................................................................................................................................